Bodrum Çikolata Müzesi Açıldı

Karayolu ile Bodrum’a gidenlerin belki gözünden kaçıyor olabilir. Milas’ı geçtikten sonra Halikarnas’a yaklaşık 25 kilometre kala sağda şirin ‘Kariaport’ AVM’si var. Burada bir çikolata müzesi bir kaç ay önce açıldı. Gerçekten görmek gerek. Toplam 7 ton çikolata ile Muğla ilinin tarihi eserleri ve yine Muğlalı ünlü kişiler çikolata ile baştan yaratıldı.

Müzenin adı ‘My Chocolate – Bodrum Çikolata Müzesi’ Bu nadide müzenin mimarları çikolatanın ana vatanı sayılan Belçika’da el yapımı çikolata üzerine eğitim alan ve yarışmalarda şampiyonlukları olan Mesut Kırımlı ve ortağı Onurcan Köksal. Müzede maket, heykel ve ünlülerin portreleri yer alıyor.

Tabii Milas – Bodrum’un iklim şartları malum, hele yaz aylarında aşırı sıcak oluyor. Haliyle çikolatalar erime riski ile karşı karşıya kalabiliyor. Bunun için 7/24 klima çalıştırılıyor.

Çikolata ile ilgili akademik eğitimi olan Mesut Kırımlı yaşadığı Belçika’da el yapımı çikolata üretimine merak salınca Brügge kentinde ki ‘Syntra West’i ‘Neden fabrikasyon çikolata değilde el yapımı çikolata’ konulu tezini üstün başarı ile bitirince yarışmalara girerek 2014 yılından beri önemli şampiyonluklar elde etmiş.

Kendisi gibi bir makine mühendisi olan ortağı Onurcan Köksal ile ülkemizde el yapımı çikolata üreten Mesut Kırımlı daha da öteye giderek Safranbolu’da ilk müzelerini kurmuşlar. İkinci çikolata müzesi için Milas – Bodrum kara yolunda ki’ Kariaport’ AVM’sini seçmişler. Müzede yine kendi ürünleri Belçika usulü el yapımı çikolataları satışa sunuyorlar.

Onurcan Köksal çikolata ile ilgili açıklamasında ‘Çikolata üzerine yapılan araştırmada  çikolata kokusu alan kadınlar 5/7 dakika, erkeklerin ise 7/10 dakika içinde mutluluk hormonu salgılamaya başladığını biliyoruz. Dolaysıyla çikolata insanı mutlu eden bir yiyecektir’ diyor.

Çikolata üretimi konusunda çok titiz olduklarını hatırlatan Mesut Kırımlı’da çikolataların el yapımında yüzde yüz kakao yağı kullandıklarını ayrıca hiç bir şekilde katkı maddesi olarak özellikle palm yağını karıştırmadıklarına dikkat çekerek ‘Son derece sağlıklı bir gıda maddesi sunuyoruz. Keyifle yenmesini sağlıyoruz’ eklemesi yaptı.

İki ortak Safranbolu ve Bodrum’dan sonra üçüncü çikolata müzesi Bursa’da açmak üzere oldukları haberini de gururla verdiler.

Eğer yolunuz Bodrum’a düşerse mutlak çikolata müzesini ziyaret edin ve mutluk hormonu salgılayın.