DÜNYANIN EN ÜNLÜ ÇİKOLATA MÜZELERİ

Bu yazımız çikolata aşıklarını sevindirecek türden. Dünya’nın birçok yerinden çikolata müzeleriyle buluşturuyoruz sizi. Çikolatayı genişçe konu alan, girdiğiniz andan itibaren mis gibi çikolata kokusunun başınızı döndüreceği müzeleri araştırdık. Araştırmalarımızı derleyip bir güzel sıraladık ve şimdi de gelin birlikte göz atalım…

Köln Çikolata Müzesi – Köln / Almanya

köln çikolata müzesi çikolata çeşmesi

Alman çikolata markalarından Stollwerck’in üretim yeri olarak tercih ettiği Köln, şirketin girişimleriyle açılan ve çikolatanın 2600 yıllık tarihini anlatan büyük bir müzeye ev sahipliği yapıyor. Çikolatanın bilinen en eski izlerinin bulunduğu 2600 yıllık bir çömleğe ev sahipliği yapan ve o tarihten bugüne çikolatanın tatlı yolculuğuna ışık tutan müze, 1993 yılından bu yana Ren Nehri’nin kıyısında ziyaretçilerini ağırlıyor. Çikolatanın üretim sürecinden tropikal bölgelerdeki kakao hasadına kadar birçok ilginç ayrıntıyı bir araya getiren müze, yılda 675 binden fazla ziyaretçiyi ağırlarken müzede bulunan 3 metre uzunluğundaki Çikolata Çeşmesi ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Çikolata Müzesi – Barselona / İspanya

barselona çikolata müzesi

İspanya, Avrupa’ya çikolatanın giriş yaptığı ülke olarak ayrı bir anlam taşıyor. Dolayısıyla İspanya’da çikolatanın önemli bir yeri bulunuyor. Ülkenin kalkınmasında çikolata etkili rol oynadığından müzesine de yer verilmiş elbette. Müzenin içinde ise çikolatadan yapılmış birçok çeşit heykel yer alıyor. 

Çikolata Sırları Müzesi – Strazburg / Fransa

strazburg çikolata müzesi

Fransa’nın Strassbourg kentinde yer alan bu müze, kente gelen turistlerin sıklıkla ziyaret ettikleri mekanlardan biri. Çikolatanın yapılış aşamaları, çikolatanın hikayesi, kakao çekirdeklerinin yolculuğu gibi temaların bulunduğu müze gezerken sizlere çeşitli çikolataları tatma imkanı da tanıyor. 

Ganong Çikolata Müzesi – New Brunswick / Kanada

New Brunswick çikolata müzesi

Doğu Kanada bölgesinde bulunan eyaletlerden biri olan New Brunswick mükemmel bir çikolata müzesine ev sahipliği yapıyor. Kanada’nın en eski çikolata şirketi Ganong’un hikayesini dinleyebileceğiniz ve ambalajlı çikolatalar hakkında bilgi edinebileceğiniz bir müze kendisi.

Choco-Story Çikolata Müzesi – Brugge / Belçika

Enfes çikolatalarıyla ünü tüm Dünya’ya yayılmış Belçika’nın çikolata müzesini gezmeden olmaz tabi. Tam 13 çikolata fabrikası, 2100’den fazla çikolata dükkanı ve 16 çikolata müzesi olan Belçika çikolata aşıklarının hayran kalacağı bu müzeye de ev sahipliği yapıyor. Çikolatanın ve kakaonun tarihine ve çeşitli tadımlarına doyacağınız mutlaka gidilmesi gereken bir yer.

Çikolata Müzesi – Seogwipo / Güney Kore

Güney Kore’de yer alan Jeju Adası’nın şehrinde çikolatayla sihirli bir yolculuğa çıkmanız mümkün. Dünya’nın en büyük ikinci çikolata müzesi olan bu müze yerel bir volkanik taşla inşa edilmiş. Yani hem mimarisi hem de içeriği ile gittiğinize asla pişman olmayacağınız bir müze.

Hershey’in Çikolata Dünyası – Pensilvanya / USA

Bu çikolata müzesi içeriğinde yer alan atölyelerde size kendi çikolatanızı yapma imkanı sunmasıyla diğer müzelerden ayrılıyor. Farklı aktivitelere, keyifli atölyelere ev sahipliği yapan bu müzede Dünyanın en büyük çikolata üreticilerinden Milton Hershey’in hayatını öğrenme fırsatı da elde etmiş oluyorsunuz.